Vymieňame strunu krovinorezu
Daždivé a chladné počasie počas leta nemusí byť ideálne na kúpanie, ale pre rast trávy je to ako balzam. Vďaka tomu trávniky doslova explodujú životom.
V takýchto situáciách sa na scéne často objavujú krovinorezy a strunové vyžínače, ktoré sa s bujúcou vegetáciou vysporiadajú oveľa efektívnejšie ako klasické kosačky.

Ak vám robí problém vymeniť strunu vo vyžínači a neviete, ako na to, pretože sa struna stále motá a nemôžete prísť na kĺb tomu, ako ju správne zaviesť, nezúfajte. V nasledujúcich riadkoch nájdete užitočné rady, ako na to.

Výmena strunovej hlavy s autocut systémom na vašom žacom stroji
Ak ste majiteľom moderného žacieho stroja, možno ste si všimli, že mnohé modely sú vybavené strunovou hlavou s praktickým autocut systémom.
Jedná sa o skvelú vychytávku, ktorá vám umožňuje vymeniť strunu bez nutnosti dávať dole hlavu zo stroja. To celý proces výmeny struny robí oveľa rýchlejším a jednoduchším. Napriek tomu je však dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia. Než sa pustíte do akejkoľvek práce na vašom stroji, vždy sa uistite, že je bezpečne odpojený od zdroja energie. U benzínových strojov to znamená odpojiť zapaľovaciu sviečku, aby nedošlo k nechcenému spusteniu motora. V prípade, že vlastníte akumulátorový vyžínač, pre maximálnu istotu vyberte jeho batériu. Týmto jednoduchým krokom sa nemusíte báť, že by došlo k akejkoľvek nechcenej nehode, a môžete sa plne sústrediť na rýchlu a efektívnu výmenu struny. Pamätajte, že aj malé tipy a triky môžu vašu prácu s žacím strojom urobiť oveľa príjemnejšie. Buďte vždy bezpeční a užite si pohodlnú prácu so svojím strojom.

Zmerajte si, koľko potrebujete struny. Neviete, aká dlhá by mala byť?
Väčšinou túto informáciu nájdete v návode k vášmu stroju. Bežne sa stretávame s tým, že optimálna dĺžka struny je niekde medzi 3 a 5 m. Odporúčam dať struny skôr menej, vďaka tomu bude automatická strunová hlava fungovať hladšie a efektívnejšie.

Keď sa chystáte pripraviť váš vyžínač alebo krovinorez, najskôr si ho položte tak, aby vám strunová hlava bola pohodlne dostupná.
Uvidíte, že na plastovom obale hlavy sú dva otvory, ktorými struna vyčnieva von. Na oboch kruhoch strunovej hlavy, a to ako vnútornom, tak vonkajším, sú umiestnené šípky pre lepšiu orientáciu. Jednoducho pootočte vnútornú časť hlavy tak, aby sa šípky na oboch kruhoch ocitli presne oproti sebe. Nasledujúci krok je jednoduchý – jednoducho prestrčte strunu cez otvory na boku hlavy. Nezabudnite, že oba konce struny by mali mať rovnakú dĺžku, aby bol žací výkon optimálny. Akonáhle máte strunu na mieste, stačí otáčať vnútorným kruhom strunovej hlavy a struna sa začne sama navíjať dovnútra. Môže sa stať, že budete musieť trochu zatlačiť, aby sa struna navinula rovnomerne.

Pri výmene struny v žacej hlave je dôležité dávať pozor, aby struna nebola zasunutá úplne na doraz.
Ideálne je, ak z každej strany vyčnieva približne 10 cm tejto struny. Ak by vám predsa len struna prečnievala viac, než je potrebné, nie je dôvod na obavy. Jednoducho si vezmite kliešte a prebytočnú časť odstrihnite. Týmto jednoduchým spôsobom dokončíte výmenu struny v auto cut zariadení. Teraz už stačí len vrátiť batériu do miesta alebo zapojiť sviečku a môžete pokračovať v kosení trávy.

Výmena struny v poloautomatickej žacej hlave
Staršie modely krovinorezov a vyžínačov, ale aj niektoré súčasné typy, majú poloautomatickú strunovú hlavu.
Výmena struny v takej hlave je o niečo zložitejšia – časť hlavy totiž musíte zo stroja zložiť. Opäť vyberte zo stroja kábel, zapaľovaciu sviečku alebo batériu. Poloautomatická strunová hlava má na boku tela väčšinou dve plastové zarážky – stačí ich zboku stlačiť a strednú časť hlavy vybrať.

Zmerajte si požadovanú dĺžku struny – opäť sa riaďte návodom k stroju.
Nájdite polovicu dĺžky struny, tú vložte do plastového dielu žacej hlavy a navíjajte ju v smere, ktorú znázorňujú šípky v hlave. Každý koniec struny má svoju vlastnú drážku. Strunu ručne namotávajte tak, aby vám nakoniec zostal z každej polovice struny zhruba 10 cm kúsok.

Konce struny prestrčte otvormi v plastovom dielci a vložte späť do tela žacej hlavy. Diely do seba musia presne zapadnúť.
Pomocou štiepacích klieští upravte dĺžku presahov strún na rovnakú mieru. Tým je výmena struny v poloautomatickej hlave hotová. Môžete zapojiť sviečku, vložiť batériu a sekať.


Tipy a rady nášho odborníka
- Používajte rukavice
- Ako nájsť polovicu dĺžky struny? Strunu si prevlečte napríklad cez plotový stĺpik alebo inú tyč, napnutím potom oba konce ľahko zarovnáte.
- Keď už strunu meníte, dbajte na vyčistenie žacej hlavy, zaistíte tak jej správny chod.
- Kúpiť sa dajú rôzne priemery žacie struny. Konkrétny typ je uvedený v návode na žaciu hlavu.
- Na buriny, bodliaky a ďalšie tvrdé trávy sa hodia silnejšie hranatá struna. Uistite sa však, že sa do vášho stroja zmestí.